Έμφαση στον Πολιτισμό δίνει ο Δήμος Καρδίτσας Στηρίζοντας πολιτιστικές εκδηλώσεις και δράσεις στην πόλη και τις Κοινότητες
![Εικόνα tadmin Εικόνα tadmin](https://secure.gravatar.com/avatar/a8eae080cb85d86c53bbe9b01b25eff9.jpg?d=https%3A//karditsaportal.gr/sites/all/modules/gravatar/avatar.png&s=100&r=G)
![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](https://karditsaportal.gr/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
![](https://karditsaportal.gr/sites/default/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%82%20%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82_118.jpg?itok=LMKiChTx)
Έμφαση στον Πολιτισμό δίνει ο Δήμος Καρδίτσας, στηρίζοντας εκδηλώσεις και δράσεις πολιτιστικού περιεχομένου που διοργανώνονται στην πόλη και στις Κοινότητες.
Ειδικότερα στήριξε και στηρίζει το Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου και τα Καραϊσκάκεια που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Καρδίτσας, καθώς και άλλες εκδηλώσεις πανελλήνιας εμβέλειας που διοργανώνουν πολιτιστικοί και κοινωνικοί φορείς της Καρδίτσας.
Με πρωτοβουλία της Δημοτικής Αρχής και προκειμένου να στηριχθεί η πολιτιστική δραστηριότητα σε όλες τις Κοινότητες, ο Δήμος από φέτος σε συνεργασία με τους τοπικούς πολιτιστικούς ή μορφωτικούς συλλόγους στηρίζει - με το ίδιο ακριβώς ποσό και με πλήρη ισοτιμία και διαφάνεια- μια εκδήλωση της επιλογής τους, ενώ θέλοντας να ενθαρρύνει τον εθελοντισμό στηρίζει με το ποσό των 150€ μια εθελοντική δράση τους.
Παράλληλα, σε Κοινότητες όπου δεν δραστηριοποιείται κάποιος σύλλογος ή δεν υπήρξε αίτημα συνδιοργάνωσης πολιτιστικής εκδήλωσης ο Δήμος σε συνεργασία με τους Προέδρους των Κοινοτήτων προγραμμάτισε την πραγματοποίηση θεατρικών παραστάσεων από τα τοπικά θεατρικά σχήματα.
Συγκεκριμένα το πρόγραμμα των θεατρικών παραστάσεων που διοργάνωσε ή διοργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας σε Τοπικές Κοινότητες έχει ως εξής:
Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας : Μολόχα 5/8, Σταυρός 21/8, Φράγγο 24/8
Θέατρο Όψεις : Μούχα 15/8, Καροπλέσι 24/8, Μέλισσα 25/8
Περιφερειακό Θέατρο Καρδίτσας: Αμάραντος 24/8, Νεράϊδα 25/8, Πτελοπούλα 31/8
Τέλος στο πλαίσιο του Φεστιβαλ Λιμνων που διοργανώνει η Περιφέρεια Θεσσαλίας- Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας ο Δήμος θα είναι συνδιοργανωτής της συναυλίας του Μύρωνα Στρατή και του Ησαΐα Ματιάμπα που θα πραγματοποιηθεί στις 24/8 στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια