Η γενέτειρα το Μαυρομμάτι Καρδίτσας τίμησε το ήρωα του 1821 και αρχιστράτηγο Γεώργιο Καραϊσκάκη
![Εικόνα tadmin Εικόνα tadmin](https://secure.gravatar.com/avatar/a8eae080cb85d86c53bbe9b01b25eff9.jpg?d=https%3A//karditsaportal.gr/sites/all/modules/gravatar/avatar.png&s=100&r=G)
![Εκτυπώσιμη μορφή Εκτυπώσιμη μορφή](https://karditsaportal.gr/sites/all/modules/print/icons/print_icon.png)
![](https://karditsaportal.gr/sites/default/files/styles/article_image_full_node/public/field/image/505A6648.jpg?itok=BKx3rUjy)
Η γενέτειρα το Μαυρομμάτι Καρδίτσας τίμησε το ήρωα του 1821 και αρχιστράτηγο Γεώργιο Καραϊσκάκη
Το πρωί στον ιερό Ναό Αγίου Νικολάου άρχισαν οι εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Δήμος Μουζακίου προς τιμή του Γεωργίου Καραϊσκάκη.
Ο μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριφερσάλων κ.κ. Τιμόθεος χοροστάτησε σε δοξολογία ενώ ακολουθήσε η περιφορά της εικόνας προς την κεντρική πλατεία του Δ.Δ, Μαυρομματίου όπου βρίσκετε και ο έφιππος ανδριάντας του στρατάρχη.
Ακολούθησε ιστορική ομιλία αναφοράς από το μέλος του Συλλόγου απανταχού Μαυρομματιανών Νικόλαο Βλάχο, κατάθεση στεφανων και χορευτικά λαογραφικών συλλόγων της περιοχής.
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε η Γενική Γραμματέας Συντονισμού, Παρασκευή Δραμαλιώτη.
Παρέστησαν οι Βουλευτές ΝΔ, Α.Σπάνιας, Γ.Κωτσός, Κώστας Τσιάρας, Ασημίνα Σκόνδρα ενώ τον ΣΥΡΙΖΑ εκπροσώπησε ο βουλευτής Λάρισας και πρώην υπουργός Βασίλης Κόκκαλης.
Επίσης παρέστησαν ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Δ. Κουρέτας ο αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Καρδίτσας Κώστας Τέλιος,ο Δήμαρχος Μουζακίου Φ. Στάθης, στρατιωτικές αρχές, και αρχες των σωμάτων ασφαλείας
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια